Office – automatické opravy

V rámci balíku MS Office funguje několik jazykových nástrojů.

Automatické opravy najdete v Možnostech Wordu/Excelu/PowerPointu a co jednou nastavíte, to ve všech třech programech najdete. A protože Outlook pracuje se šablonami Wordu, tak vlastně čtyřech.

aut_opravy

A proč vás sem vedu?

Jednak si můžete naklikat předvolby tak, jak vám vyhovují. Já se rozhodně zbavuji velkého písmene na začátku věty, opravdu se mi nelíbí velké písmeno po každé tečce, tedy i číselném seznamu.

No a pak náhrady textů – kvůli tomu vlastně tento příspěvek vznikl.

Vidíte seznam náhrad, které máte nastaveny?

Ano, např. když napíšete „jsam“ automatický opravátor jej nahradí textem „jsem“.

Takže na jedné straně zde najdete toho šotka, který vám např. v Outlooku usilovně mění některé nestandardní oslovení (z pana Nabo usilovně dělá pana Nebo). Pak stačí najít příslušný řádek a vymazat.

Na straně druhé pod heslem „Buďme líní!“ si zde můžeme nastavit texty, které stále opakujeme. Hádejte, co u mě najdete pod zkratkou LD? Neustále se opakující sousloví se opravdu vyplatí nastavit, jen si proboha dejte pozor na zkratku, na kterou je navážete. Natálie Ambrožová by si „na“ zvolit opravdu neměla.

A teď jedna důležitá poznámka. Automatické opravy jsou opravdu báječný nástroj, jen je to opravdu jen nástroj. Nevěřte mu na 100% a kontrolujte ho. Taková shoda podnětu s přísudkem bude stále jen a jen na vás.

Když už se zmiňuji o jazykových nástrojích – vyzkoušejte Thesaurus na hledání synonym.

A poznámka pro Excel – kontrolu musíte spustit, nefunguje automaticky jako u Wodru a PowerPointu. Spustíte ji buď tlačítkem v oblasti revizí nebo pomocí F7.

Chcete-li se dozvědět více, napište mi.